Ние предлагаме:

- Доставка на растения

- Конкурентни цени и търговски отстъпки.

- Полезни съвети за отглеждане на вашите растения

Полезни съвети

Правила за засаждане на контейнерни дървета и храсти

полезни съвети

Ноември е подходящ месец за засаждане на декоративни дървета и храсти в градината.  Добре е няклоко дни преди засаждането да се изкопаят дупките на маркираните места. Обикновено за дръвчетата те са широки 60-80 см и  60 см дълбоки, за храстите по-малки - 40 х 40 см (в зависимост от размерите). Ако туфата на растението, което е в контейнер, е много суха, натопете го във вода, докато почвата се напои добре. Контейнерът се изважда от водата, когато от него престанат да излизат мехурчета с въздух. Ако от контейнера се подават прорастнали корени, те се отстраняват с остра градинска ножица. След това растението се изважда от контейнера и се поставя в средата на подготвената вече дупка, в която е насипана хранителна почва. Трябва да се внимава кореновата шийка на растението да остане на нивото на терена. Следва внимателно попълване на празното пространство около корените с пръст или обогатена смеска. Растението леко се стръсква, за да не останат празнини. Почвата около засаденото вече растение се притъпква с крака, за да се уплътни максимално. Покрай него се оформя т. нар. поливна чаша от пръст. Независимо дали почвата е морка или суха, новозасаденото растение задължително се полива, за да се изгони останалият в земята въздух и се създаде необходимият контакт между корените и субстрата.
Преди да засадите контейнерният храст, проверете дали туфата не се нуждае от потапяне във вода.

Защита от студа при вечнозелените дървета

Когато в средата и края на есента вали малко дъжд, опасността от зимни увреждания на вечнозелените иглолистни и широколистни дървета е особено голяма. Източна туя

Това, което градинарите често възприемат като увреждания от студ и измръзване, всъщност е причинено от суша. Листата на повечето вечнозелени растения издържат добре на екстремно ниски температури. Опасни за тях са колебанията в температурата, периодичното топене на снега и зимното слънце. Защото иглолистните изпаряват влага и през зимата, която трябва да попълват от почвата. Това е причината, поради която най-добрата защита за растенията през зимата  е достатъчното им  снабдяване с вода и защитата от загубата и. Рододендроните, смърчовете, тисът, боровете, елите и лавровите дървета се нуждаят преди първите големи студове от много вода. И то не наведнъж, а бавно, така че почвата около корените им да се просмуче с вода. Едва когато сте полели основно, можете да покриете площта около дървото, за да не се изпари водата твърде бързо.

За защита от изсъхва всички прясно насадени дървета и храсти, предимно вечнозелените, да получат достатъчно влажност в областта около корените. От помощ е и насипването на полупрегорял компост между дърветата.
Почвата се мулчира за запазване на зимната влажност и за защита срещу твърде дълбокото и измръзване. За мулчиране под вечнозелените дървета може да използвате всичко, което предлага градината: дребно нарязани клони, отпадъци от зеленчуци, стара слама, трици, шума, смърчови клони, иглички, дървесина, торф, или окосена трева. Накои градинари обвиват своите безценни вечнозелени дървета в чували. Това е излишно, защото садим вечнозелени дървета, за да им се радваме и през зимата.

Засаждане на растенията

Западна туя

Дворни растения: Засаждането на дворните растения може да се извършва почти целогодишно, с изключение на снежните месеци. Растенията, които ще засаждате, задължително трябва да са отгледани в съдове - саксии, контейнери и твърди черни пластмасови пликове. Растения с голи корени или коренови бали, увити в найлон, не са произведени професионално и прихващането им е по-трудно. Преди да започнете засаждането, разгледайте проекта или схемата, която имате. Определете точното място на всяко растение! След като закупите всички необходими растения, подредете ги в двора по местата им и едва след като сте доволни от гледката, започнете засаждането. Винаги копайте дупка поне с четири пръста по-широка и по-дълбока от съда, в който е отгледано растението. За дърветата този толеранс трябва да е около педя. На дъното на дупката се слага смес от прегорял оборски тор, пясък и рохкава почва: една шепа за сезонни цветя, две шепи за многогодишни цветя, рози и малки храсти, една лопата за едри храсти и малки дръвчета и четири лопати за едроразмерните дървета. След засаждане почвата се притъпква и се полива обилно с прясна вода: половин литър на сезонно цвете, два литра за многогодишно цвете, роза и малък храст, десет литра за едър храст и малко дръвче и петдесет литра за едроразмерни дървета. В следващите няколко седмици поливането трябва да е редовно, за да осигурите вкореняването и прихващането на растенията. След първата година поливането навлиза в ритъм, който е в зависимост от вида на всяко растение. След засаждане дърветата се нуждаят от укрепване, за да растат прави.

Кипарис

Градина - изкопаване на ямки

Едновременно с изкопните работи трябва да се изкопаят и ямките за засаждане на по-големите дървета и храсти, въпреки че оформянето на градината може да е през период, неудобен за засаждане. Големината на ямката зависи от растението, което ще се засажда и от качествата на почвата. При засаждането на широколистни дървета в плодородна почва се изкопава ямка с размери 1/1/1 м. Когато почвата е камениста или с лошо качество, достатъчно е дълбочината да бъде 70-80 см, но тогава ширината и дължината трябва да бъдат поне по 1,20 м. Ако дъното на ямката е много твърдо или каменисто, трябва да се разбие с кирка, за да могат корените да си пробият път надолу. В плитки и малки ямки растенията растат слабо. При изкопаването на ямката почвата от повърхността се изхвърля на една страна, а от дълбочината – на друга. Ямките се оставят открити поне една две седмици, след което се зариват така че да се смесят двата вида почва. В началото на зариването почвата на дъното се наторява, като се смесват поне две-три лопати листовка с почва, но така че корените на младото растение да не са в в пряк допир с тора. Ако почвата е с лошо качество, най-добре е ямката да се запълни с нова, качествена. В случай че долният слой е лошокачествен и каменист, разстиламе го около ямката, а нея запълваме с по-качествена почва от горния пласт. За растения, които се засяват заедно със земна маса (вечнозелени растения и храсти) се изкопава ямка с размери 1/1/1 м. Разбира се, при по-стари растения и земната маса с корените е по- голяма, затова размерите на ямката също се увеличават. При широколистни храсти са достатъчни ямки с размери 40/40/40 см или 50/50/50 см, но обръщането на почвата на дълбочина 60 см е още по-желателно. При засаждането на жив плет по цялата му дължина се изкопава канавка широка и дълбока 40-50 см, в която се засаждат по 5 храста на 1 м. На дъното на изкопаните ямки се забиват опорни колове. Коловете се използват само при дървета, които са много тънки или като млади са извънредно криви. С иаключение на тополата и върбата всички други широколистни дръвчета имат нужда от опорен кол срещу напора на вятъра до тяхното прихващане.